بانکوک شهر فرشتگان

بانکوک، به معنی شهر فرشته‌ها، با ۹ میلیون نفر سکنه، پرجمعیت‌ترین شهر تایلند و پایتخت آن است. در تعریف بانکوک به همین نکته بسنده می‌کنیم که در سال ۲۰۱۶ لقب پر گردشگرترین شهر جهان را از آن خود کرد.

بانکوک بیش از هر شهر دیگری در جهان از بازدید کنندگان استقبال می‌کند و درک دلیل آن طولی نمی کشد. بانکوک در هر چیزی که فکرش را بکنید دوگانه عمل می‌کند؛ یا ساده است یا پرشکوه و مجلل. معابد پر زرق‌وبرق در برابر محله‌ی شلوغ ‌چینی‌‌ها، مراکز خرید لوکس در میان دریایی از بوتیک ها و بازارها در برابر بازارهای شناور طولانی، غرفه‌های بیشمار غذای خیابانی، در برابر لوکس‌ترین رستوران‌ها بر روی پشت‌بام  برج‌ها و هر چیز دیگر که فکرش را بکنید.

و البته هیچ نگاهی به بانکوک بدون نگاه اجمالی به زندگی شبانه‌ی معروف آن کامل نخواهد بود. چه کلاب‌های شبانه، کاباره‌ها و چه مناطق عجیب و غریب با نور قرمز… اعجاب بانکوک هرگز تمام نمی‌شود.

امروز، در حالی که سرعت شهر به دوران مدرن رسیده است، عظمت و شکوه گذشته‌ی درخشان آن هنوز حاکم است. معابد خیره کننده، کاخ‌های دیدنی، بازار شناور معروف جهان یا محله‌ی رنگارنگ چینی‌ها، هر یک از این مکان‌های معروف بانکوک داستانی جذاب برای گفتن دارند.

کاخ بزرگ بانکوک

کاخ بزرگ خیره کننده و تماشایی بدون شک مشهورترین بنای دیدنی بانکوک است. این یک منظره دیدنی است که بدون آن انگار هیچ‌جای بانکوک را ندیده‌اید. این بنا در سال ۱۷۸۲ ساخته شد و به مدت ۱۵۰ سال خانه‌ی پادشاه تایلند، دربار سلطنتی و مقر اداری دولت بود.

کاخ بزرگ بانکوک یک بنای مشهور قدیمی است که با معماری زیبا و جزئیات پیچیده خود همچنان موجب حیرت بازدیدکنندگان است و همه را وادار به اذعانِ خلاقیت و صنعتگری افتخارآمیز مردم تایلند می‌کنند. در داخل کاخ بزرگ بانکوک وزارت جنگ تایلند، ادارات دولتی و حتی ضرابخانه وجود داشته است. امروزه این مجموعه قلب معنوی پادشاهی تایلند است.

معبد بودای زمردی (Wat Phra Kaew)

معبد بودای زمردی به عنوان مهم‌ترین معبد بودایی در تایلند شناخته می‌شود. این معبد زیبا واقع در محوطه کاخ بزرگ بانکوک است و مجسمه‌ی مقدس بودای زمردی را در خود دارد. این مجسمه‌ی حیرت‌انگیز از یک بلوک بزرگ زمرد تراشیده شده است.

معبد بودای دراز کشیده Wat Pho) یا (Wat Phra Chetuphon

معبد بودای دراز کشیده، درست در پشت معبد بودای زمردی قرار دارد. این معبد به خاطر بودای زرینِ عظیم‌الجثه‌ی خوابیده‌اش به ارتفاع ۱۵ متر و طول ۴۶ متر دارد.

در ضمن معبد بودای دراز کشیده مکانی عالی برای انجام ماساژ سنتی تایلندی است. این معبد را به عنوان مدرسه پیشروی ماساژ در تایلند می‌شناسند.

Wat Arun  یا معبد سپیده‌دم

معماری چشمگیر مناره‌های برجسته و پرپیچ معبد وات آرون یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های جنوب شرقی آسیاست که در نیمه اول قرن نوزدهم به سبک خِمر باستان ساخته شده است.گنبد لایه‌لایه‌ی این معبد دارای الگوی گلهای تزئینیِ ظروف چینی لعاب‌دار است. این ساختمان به خصوص از نزدیک خیره کننده است. وات آرون جدا از زیبایی، نمادی از تولد دوره راتاناکوسین و تاسیس پایتخت جدید تایلند پس از سقوط آیوتایا است.

Lumpini Park

پارک لومپینی، بعد از زادگاه بودا در نپال، یکی از بزرگترین پارک‌های مرکز شهر بانکوک است. این پارک به اندازه ۹۳ زمین فوتبال دارای نیمکت‌های متعدد، مسیرهای پیاده‌روی، مکان‌های پیک‌نیک و همچنین گیاهان و جانوران مختلف است.

پارک لومپینی تقریباً همه را مجذوب خود می کند. غالباً افراد مسن را  در حال تمرین تای‌چی‌ می‌بینید، یا زوجینی که کنار دریاچه کنار هم آرام می‌شوند و یا کارگرانی که روی نیمکت ها استراحت و عصرها ورزش می‌کنند. این فضای سبز اغلب به ویژه در آخر هفته‌ها میزبان خیل عظیم خانواده‌هاست.

موزه‌های بانکوک

بانکوک شهر موزه‌های گوناگون است. موزه‌ی ملی تایلند در نزدیکی بودای زمردی، گنجینه‌ای از هنر و آثار تاریخی بانکوک است.

موزه‌ی سیام، تلفیقی از دنیای باستانی و مدرن تایلند است. این موزه نیز در نزدیکی معبد بودای خوابیده است و هر اتاق آن مملو از آثار مربوط به زندگی روزمره، تاریخ، جنگ‌ها و آیین بودایی است.

شهر باستانی ساموت پراکان به مساحت ۳۲۰ جریب، باغی سحرآمیز در حومه بانکوک است که میراث فرهنگی تایلند را از طریق ماکت‌های کوچک و معابد برجسته، پارک‌های ملی و بناهای تاریخی حفظ می کند. این موزه یکی از بزرگترین موزه‌های فضای باز جهان و دارای ۲۰۰ هکتار فضای ساخته شده با ۱۰۹ نسخه‌ی کوچک از معروف‌ترین بناهای تاریخی و جاذبه‌های معماری تایلند است.

از دیگر موزه‌های تایلند می‌توان به موزه‌ی مادام توسوی بانکوک، موزه‌ی پزشکی قانونی، موزه‌ی بانک تایلند، موزه‌ی تمبر، موزه‌ی اسباب‌بازی‌ها، موزه‌ی فیل سه سر، موزه‌ی تصاویر انسانی، موزه‌ی ماشینِ جسادا و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

خانه‌ی جیم تامپسون

 جیم تامپسون کسی بود که سه دهه از عمرش را وقف احیای ابریشم تایلندی کرد که در آن زمان هنری در حال مرگ بود. خدمات او صنعت ابریشم را برای همیشه نجات داد. وی پس از ناپدید شدن مرموز در جنگل‌های مالزی، میراثی از خود به یادگار گذاشت که شامل مجموعه‌های گسترده‌ی هنری و عتیقه‌جات تایلندی می‌شوند و اکنون در خانه و موزه جیم تامپسون به نمایش عموم درمی‌آیند. این مجموعه زیبا شامل ۶ خانه‌ی ساخته شده با چوب ساج به سبک تایلندی است که در شکوه و جلال اصلی خود حفظ شده اند.

بازار شناور دامنوئن سادواک  Damnoen Saduak

بازار شناور دامنوئن سادواک محبوب‌ترین بازار شناور در تایلند است که جان می‌دهد برای عکس و خرید و غذاخوردن. بهترین زمان حضور در این بازار صبح  خیلی زود است که هم از گرما در امان باشید و هم این‌که هنوز پر از جمعیت نشده است.

فاصله‌ی این بازار بیش از یک ساعت تا بانکوک است و آسان‌ترین راه برای رفتن به آنجا پیوستن به یک تور است.

محله‌ی چینی‌های بانکوک (Chinatown)

محله‌ی چینی‌های بانکوک هم یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب است و هم معدن انواع غذاهای اصیل چینی. فروشندگان پرجنب‌وجوشِ غذاهای خیابانی و خوراک‌گردهای محلی اغلب پس از غروب آفتاب برای گشت‌وگذار سر و کله‌شان پیدا می‌شود.

انرژی حاصل از ردیف‌های بی‌پایان دکه‌های بازار و مغازه‌های چوبی کاملاً مسری است و شما را وامی‌دارد تا به بهانه‌های مختلفی مانند جشنواره‌های مختلف، سال نو و … باز هم به محله‌ی چینی‌ها سر بزنید.

بازار چاتوچاک (Chatuchak Weekend Market)

بازار چاتوچاک که درگذشته، تنها در بین عمده فروشان و بازرگانان محبوب بود، به عنوان مکانی محبوب برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. اندازه‌ی بسیار گسترده و کالاهای متنوع این بازار، خریداران باتجربه را هم به زانو در خواهد آورد. این بازار میزبان بیش از ۸۰.۰۰۰ غرفه است و در آخر هفته‌های معمولی، بیش از ۲۰۰.۰۰۰ بازدید کننده برای بررسی کردن کالاهای پیشنهادی به اینجا می آیند.

بار مشهور Sky Bar

Sky Bar دارای نمای گسترده‌ای در بالای برج ایالتی، یکی از بلندترین ساختمان‌های بانکوک است. این بار با گنبد طلایی‌اش در طبقه ۶۴ این برج قرار دارد و در چشم‌انداز آن، تمام بانکوک زیر پای شماست. Sky Bar جایی است که می توانید بهترین موسیقی جاز بانکوک را پیدا کنید.  این بار به خاطر محیط دنج و نمای فوق‌العاده‌ای که دارد در بین گردشگران بسیار محبوب است. Distil نیز در سمت دیگر گنبد واقع شده است. Distil از امکاناتی نظیر DJ، سالن سیگار و رستوران برخوردار است.

رستوران Vertigo at Banyan Tree

 رستوران Vertigo at Banyan Tree یک بار و رستوران فضای باز است که ۶۱ طبقه بالاتر از خیابان‌های شلوغ بانکوک واقع شده است. در این رستوران، بهترین نوشیدنی‌ها و غذاهای دریایی را می‌توانید سفارش دهید.

فضای شیک، پیچیده، عاشقانه و جادویی این رستوران یک شب به یادماندنی را برایتان فراهم می‌کند. اگر هوا اجازه دهد، یک تلسکوپ برای  تماشای ستاره‌ها نیز در دسترس است. در بیشتر شب‌ها موزیک جازِ زنده وجود دارد.

بار Soi Cowboy، به دلیل کلاه کابوی فردی آمریکایی-آفریقایی تبار نامگذاری شد که اولین بار را در اوایل دهه ۱۹۷۰ در اینجا باز کرد. این منطقه با مضمون بزرگسالان نسبت به پاتپونگ یا نانا پلازا احساس آرامش و کارناوال بیشتری دارد. نئون چشمک‌زنِ این بارها مناظر رنگارنگی را تشکیل می دهد. گردشگران این منطقه را مهاجران میانسال، جهانگردان ژاپنی و غربی تشکیل شده می‌دهند.

 هتل‌های محبوب بانکوک

بازدید کنندگان از بانکوک به سرعت متوجه می شوند که اکثر هتل ها در حاشیه رودخانه شلوغ Chao Phraya قرار دارند و هتل Mandarin Oriental نیز از این قاعده مستثنی نیست. طرح سنتی تایلندی (ابریشم و چوب ساج) با عناصر مدرن در ۳۶۸ اتاق و سوئیت به همراه رستوران‌های بین‌المللی هرآنچه را که شما بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهد.

هتل AVANI Riverside به استخر بی‌نظیرش بر روی پشت‌بام و فضای لوکس و مدرنش مشهور است.

هتل‌های Riva Surya Bangkok، The Siam، The Peninsula Bangkok نیز در رتبه‌های بعدیِ هتل‌های محبوب بانکوک قرار می‌گیرند.

غذاهای معروف بانکوک

  • khao pad یا برنج سرخ شده، اغلب به عنوان ناهار در بانکوک پخته می‌شود. مواد اولیه‌ی این غذا برنج، تخم مرغ و پیاز است و در کنار آن از میگو، خرچنگ، مرغ، پنیر توفو، ریحان یا سبزیجات دیگر استفاده می‌شود.
  • Tom yum goong یا سوپ تند میگو، ترکیبی از میگو، سس ماهی، سبزیجات و ادویه‌های ترش و تند و تیز است که با برنج بخارپز شده میل می‌کنند.
  • Som tum سالادی ترش و تند و شیرین از پاپایای سبز است که با میگوی خشک شده یا خرچنگ شور سرو می‌شود. این سالاد را هم همراه برنج می‌خورند.
  • Tom kha kai سوپی است که از مرغ، شیر نارگیل و ادویه‌های تند و تیز تهیه شده است و مانند سایز سوپ‌های تایلندی می‌توان در کنار برنج سفارش داد.
  • از دیگر غذاهای محبوب در بانکوک می‌توان مرغ سرخ شده با بادام هندی، سالاد گوشت گوساله، خورشت کاری مرغ، گوشت خوک بریان و … نام برد.

مجله گردشگری

تورهای پیشنهادی تایلند

تورهای دور آسیا

خدمات اخذ ویزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button